Bezpłatny webinar

Substancje o działaniu:
reprotoksycznym
rakotwórczym
mutagennym

Oglądaj bezpłatnie

Oglądaj kiedy chcesz!

  • Toluen
  • Styren
  • Etoksyetanol
  • Nitrobenzen
  • Tlenek węgla
  • Bisfenol A
  • Estry kwasu ftalowego
  • Metale: ołów, kadm, rtęć i ich związki
Oglądaj bezpłatnie

Nowe przepisy Kodeksu pracy – obowiązki pracodawców w zakresie substancji reprotoksycznych


Od 29 czerwca 2024 r. obowiązują zmienione przepisy Kodeksu pracy, wprowadzające substancje o działaniu reprotoksycznym do polskiego systemu prawnego. Dotychczas wyróżniano substancje chemiczne o działaniu rakotwórczym lub mutagennym. Pracodawcy mieli obowiązek zapewnić bezpieczeństwo pracownikom narażonym na te substancje.


Zapraszamy na webinar, w którym przypomnimy obowiązki pracodawców zatrudniających pracowników w warunkach narażenia na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym i mutagennym. Przyjrzymy się również nowym obowiązkom wobec pracowników mających kontakt z substancjami reprotoksycznymi.


Dlaczego substancje reprotoksyczne są niebezpieczne?


Podobnie jak substancje rakotwórcze i mutagenne, substancje reprotoksyczne budzą szczególne obawy ze względu na poważne i nieodwracalne skutki zdrowotne, zarówno dla pracowników, jak i ich potomstwa. Substancje te mogą negatywnie wpływać na funkcje seksualne i płodność dorosłych, a także na rozwój potomstwa.


Definicja i przykłady substancji reprotoksycznych


Zgodnie z dyrektywą 2022/431, substancja reprotoksyczna to „substancja lub mieszanina, która spełnia kryteria klasyfikacji jako czynnik działający szkodliwie na rozrodczość kategorii 1A lub 1B, określony w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008”.


Według Centralnego Instytutu Medycyny Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego, przykłady substancji reprotoksycznych występujących w polskich przedsiębiorstwach to:

Prowadzący

Mariusz Foremniak


Gł. specjalista ds. bhp, prawnik, ekspert portalu BHP


Kierownik Działu BHP, prawnik, wykładowca przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Autor wielu opinii i artykułów o tematyce bhp i prawa pracy. Wieloletni doświadczony pracownik służby bhp w Poczcie Polskiej S.A., gdzie obecnie zajmuje się kształtowaniem polityki bhp. Projektuje kierunki polityki w zakresie bhp oraz nadzoruje jej realizację przez jednostki organizacyjne Spółki.

Patroni medialni:

Jeżeli chcesz wiedzieć, jakie oznaczenia H z rozporządzenia CLP określają zagrożenia związane z substancjami reprotoksycznymi, koniecznie obejrzyj webinar przygotowany przez eksperta portalu BHP!


Wypełnij formularz i obejrzyj webinar już dziś, aby być na bieżąco z najnowszymi przepisami i zapewnić swoim pracownikom bezpieczne warunki pracy.

Oglądaj bezpłatnie

Po wypełnieniu formularza otrzymasz na swoją skrzynkę pocztową wiadomość z linkiem potwierdzającym Twój adres e-mail.


Po kliknięciu w link otrzymasz dostęp do nagrania video.

Aby uzyskać dostęp do bezpłatnego webinaru wypełnij formularz

Wypełnij formularz
i zobacz video szkolenie

Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. Ul. Łotewska 9a 03-918 Warszawa NIP: 526-19-92-256

Infolinia


22 518 29 29

cok@wip.pl